Aktuellt

För journalister

Presskontakt

Vi hjälper dig gärna med material, bilder och fakta i ditt arbete. Kontakta:
Karin Gabrielson Morton
karin@forskautandjurforsok.se
Tel
08-749 03 40, 070-191 10 47

Länkar

Här hittar du länkar inom flera olika ämnesområden som har med djurförsök och alternativ till djurförsök att göra. 

Till länksidan >>

Yves Rocher och Mary Kay bort från "ej-djurtestade"-listan

2011-12-22 Märkena Mary Kay, Yves Rocher, L'Occitane och Caudalie har tagits bort från den internationella listan över produkter som inte testar på djur. De säljer sina produkter i Kina, där djurtester krävs.

I Kina krävs dels att alla nya råvaror djurtestas, dels förekommer tester av färdiga kosmetika- och hygienprodukter. Det är kinesiska myndigheter som låter djurtesta färdiga produkter. 

Experter har bedömt att det i princip är omöjligt för kosmetikaföretag som säljer sina produkter i Kina att undvika djurtester. För att företag som säljer på kinesiska marknaden ska få vara kvar på listan krävs att de visar upp intyg från kinesiska myndigheter om att de beviljats undantag från djurtestreglerna.

Men det finns nu signaler om att kinesiska myndigheter är beredda att ompröva djurtestkraven. Förhoppningen är att kosmetikaindustrin ska bidra till ökade påtryckningarna på Kina för att få landet att ändra sin lagstiftning och ta bort djurtestkraven. Mer information (på engelska) om situationen i Kina  finns här >>   

Listan över företagen som håller fast vid sitt beslut att aldrig tillåta djurtester av sina produkter eller råvaror finns här >>

Denna lista tas fram av en internationell koalition av djurskyddsorganisationer. Företagen måste uppfylla kraven i en internationell standard. Det innebär bl.a att de garanterar att de inte själva djurtestar sina produkter, att de inte låter någon annan part djurtesta dem om att inga djurtester förekommer av råvarorna de använder.

Fördjupningsartiklar

Här hittar du fördjupningsartiklar om djurförsök och alternativ till djurförsök >>

Djurtestförbud eller krav på mer djurtester? Hur går förbudet mot djurtestad kosmetika ihop med den nya kemikalielagstiftningens krav på djurtester? >>

Prenumerera på nyhetsbrev

Håll dig uppdaterad om vad som händer på området och hur dina pengar gör nytta.

Prenumerera på forskarnyheter

Vill du ha utlysningar av forsknings-anslag och intressanta nyheter? Forskarnyheter utkommer 4-8 ggr/år.